КУЛТУРА

„Со претстава од Словенија, „Бегај ѓаволе, жена ми доаѓа“ на Културното друштво „Шатор Шторје“ од Словенија, в понеделник, на 28 - ми мај, со почеток во 19 ч., стартува
Тиана Јовиќ, ученичка во Државниот музичко-балетски училиштен центар „Илија Николовски-Луј“ во Скопје, на матурскиот испит по флејта му даде целосно отворена форма, организирајќи
На 10. 05. 2018 (четврток) во Фоајето 2 на ЦК „Бели мугри“ ќе се презентира книжевниот портрет
Општина Кочани и ЕУ-инфо точката и годинава ќе го одбележат 9 Мај, Денот на Европската Унија. Централниот настан ќе се одржи на Летната сцена
Денеска и утре, 4 и 5 мај 2018 г., во Оризари ќе се одржат настаните од манифестацијата „Ѓурѓовденски обичаи“,
Со промоција на новото спомен-обележје на Никола Карев во месноста Свиланово, кај кочанското село Рајчани, беше одбележана 113-годишнината од смртта на големиот
По повод одбележувањето на 776. роденден на Крижевци, делегација од Општина Кочани
Со пригоден настан, Библиотеката „Искра“ го одбележа Светскиот ден на книгата и на
Хоровите на основните училишта „Св. Кирил и Методиј“ и „Никола Карев“ и оркестарот на
В сабота, на 21 април, во 20 ч. во Малата сала на Центарот за култура „Бели мугри“ во Кочани ќе биде отворена изложбата на фотографии „Споменици на Револуцијата“

ОПШТИ ОДРЕДБИ

Радио Кочани ФМ емитува сопствена програма, која според одредбите од Правилникот за форматите од радио и телевизиските програмски сервиси (застапеност на говорниот дел) спаѓа во редот на говорно-музичко радио со претежно информативен општ формат.