КУЛТУРА

Општина Кочани и ЕУ-инфо точката и годинава ќе го одбележат 9 Мај, Денот на Европската Унија. Централниот настан ќе се одржи на Летната сцена
Денеска и утре, 4 и 5 мај 2018 г., во Оризари ќе се одржат настаните од манифестацијата „Ѓурѓовденски обичаи“,
Со промоција на новото спомен-обележје на Никола Карев во месноста Свиланово, кај кочанското село Рајчани, беше одбележана 113-годишнината од смртта на големиот
По повод одбележувањето на 776. роденден на Крижевци, делегација од Општина Кочани
Со пригоден настан, Библиотеката „Искра“ го одбележа Светскиот ден на книгата и на
Хоровите на основните училишта „Св. Кирил и Методиј“ и „Никола Карев“ и оркестарот на
В сабота, на 21 април, во 20 ч. во Малата сала на Центарот за култура „Бели мугри“ во Кочани ќе биде отворена изложбата на фотографии „Споменици на Револуцијата“
По повод 19 април, патрониот празник на СОУ „Гошо Викентиев“ - Кочани, денеска во 10 ч. пред бистата
Во вторник, 17 април 2018 година со почеток од 18 часот во НУ Центар за култура „Бели мугри“
В петок, 13 април 2018 г., со почеток во 19 ч. во Центарот за култура „Бели мугри“ - Кочани, Општина

ОПШТИ ОДРЕДБИ

Радио Кочани ФМ емитува сопствена програма, која според одредбите од Правилникот за форматите од радио и телевизиските програмски сервиси (застапеност на говорниот дел) спаѓа во редот на говорно-музичко радио со претежно информативен општ формат.