КУЛТУРА

Со цел во време на пандемија да ги поттикне децата и младите на читање, размислување и анализа на прочитаното, ЈОУ Библиотека „Искра“ – Кочани почнува со реализација на интерактивни програмски активности со своите читатели. – Ги повикуваме нашите читатели, децата…
Четвртиот циклус на проектот за поддршка на младите од цела држава со износ во висина до 2.500 евра за да ги унапредат своите вештини и знаења од областа на науката, културата, уметноста или спортот, успешно е приведен до крајот. Викторија…
Кромидот најчесто се користи во салата и разни јадења, но честопати се користи и како лек и за некои трикови низ куќата. Кромидот е ефикасен природен лек бидејќи содржи антисептички и антибиотички агенси, што се должи на високата содржина на…
Манифестацијата „Најдоброто од истокот за 2019 година“ која е во организација на Регионалниот центар на новинари „Исток“ во состав на ЗНМ го имаше свое финале синоќа, во величествениот амбиент на најдобриот туристички центар во државата – Аурора на Беровско езеро.…
Со изработка на мурал на фасадата на „Водостопанство“ во Кочани продолжува програмата на 15. издание на АКТО фестивалот за современи уметности, во продукција на организацијата Факултет за работи што не се учат. Автор на муралот е уметникот Ненад Тонкин. Според организаторот…
На меѓународниот фестивал АRT IN EXPERIENCE, кој оваа година поради вонредната состојба се одржа онлајн, од  „ОМУ РИСТО ЈУРУКОВ'“ учество земаа учениците Никола Илиев и Макарија Иванова, класа наст. Марија Лазарова и Маријан Стоименов. И двајцата освоија ПРВА НАГРАДА. Честитки…
Фасцинатната животна сторија за девојката од Кочани која преживеала 29 операции, кога со години се борале со вишокот килограми и потоа тоа искуство во време на пандемија го сподели со жените во нејзината родна Македонија, за тоа како дипломираниот политиколог…
Министерот за локална самоуправа Горан Милевски и градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијевденесканаправија увид во реконструкцијата на
Реконструкцијата на зградата на Мултикултурниот центар е во полн ек. Дел од активностите се одвиваат
В петок, на 22 мај 2020 г., во 10 ч., на споменикот на сесловенските просветители, светите браќа