КУЛТУРА

Во текот на втората етапа од Топлиот културен бран во Кочани во август ќе можат да се проследат литературно-ликовниот перформанс
31.07.2014 Retro & Latino; 01.08.2014 Commercial House Hits DJ C2 vlez 50 mkd;
На сите верници од исламската вероисповед, од мое лично име и од името на Општина Кочани, им го честитам
„Фотографии наградени на Меѓународниот конкурс за фотографии од културното наследство“ е
Аматерскиот театар на Центарот за култура „Бели мугри“ од Кочани со претставата „Домот на Бернарда Алба“
Петок (25 јули) - White Sensation; Сабота (26 јули) - Саша Ковачевиќ
Вечерва со почеток во 21, 45 часот во рамките на „Петровденските конаци“ ќе се одржи концерт на бендот „Bleck diamond“ од Бугарија
Ликовен перформанс насловен „Арт варијации“ е следното од програмата на „Петровденските конаци“
Седумгодишниот гајдаџија Давид Митев од Кочани освои прва награда за нај-настап во категорија деца на Фестивалот на народни инструменти „Пеце Атанасовски“
Балканска поетска вечер е предвидена денеска на Кејот на Кочанска Река со што

ОПШТИ ОДРЕДБИ

Радио Кочани ФМ емитува сопствена програма, која според одредбите од Правилникот за форматите од радио и телевизиските програмски сервиси (застапеност на говорниот дел) спаѓа во редот на говорно-музичко радио со претежно информативен општ формат.