КУЛТУРА

Драмскиот аматерски фестивал, неговото 55 – то издание, започна синоќа во ЦК „Бели мугри“ во Кочани. Готовори градоначалникот
Со претставата “Бегај ѓаволе, жена ми доаѓа“ на Културното и спортско друштво ” Шатор Шторје“ од
„Управата на Фестивалот годинава се одлучи да земе партнер за соработка за да се направи промена во концепцијата. Значи се
„Со претстава од Словенија, „Бегај ѓаволе, жена ми доаѓа“ на Културното друштво „Шатор Шторје“ од Словенија, в понеделник, на 28 - ми мај, со почеток во 19 ч., стартува
Тиана Јовиќ, ученичка во Државниот музичко-балетски училиштен центар „Илија Николовски-Луј“ во Скопје, на матурскиот испит по флејта му даде целосно отворена форма, организирајќи
На 10. 05. 2018 (четврток) во Фоајето 2 на ЦК „Бели мугри“ ќе се презентира книжевниот портрет
Општина Кочани и ЕУ-инфо точката и годинава ќе го одбележат 9 Мај, Денот на Европската Унија. Централниот настан ќе се одржи на Летната сцена
Денеска и утре, 4 и 5 мај 2018 г., во Оризари ќе се одржат настаните од манифестацијата „Ѓурѓовденски обичаи“,
Со промоција на новото спомен-обележје на Никола Карев во месноста Свиланово, кај кочанското село Рајчани, беше одбележана 113-годишнината од смртта на големиот
По повод одбележувањето на 776. роденден на Крижевци, делегација од Општина Кочани

ОПШТИ ОДРЕДБИ

Радио Кочани ФМ емитува сопствена програма, која според одредбите од Правилникот за форматите од радио и телевизиските програмски сервиси (застапеност на говорниот дел) спаѓа во редот на говорно-музичко радио со претежно информативен општ формат.