КУЛТУРА

На 10. 05. 2018 (четврток) во Фоајето 2 на ЦК „Бели мугри“ ќе се презентира книжевниот портрет
Општина Кочани и ЕУ-инфо точката и годинава ќе го одбележат 9 Мај, Денот на Европската Унија. Централниот настан ќе се одржи на Летната сцена
Денеска и утре, 4 и 5 мај 2018 г., во Оризари ќе се одржат настаните од манифестацијата „Ѓурѓовденски обичаи“,
Со промоција на новото спомен-обележје на Никола Карев во месноста Свиланово, кај кочанското село Рајчани, беше одбележана 113-годишнината од смртта на големиот
По повод одбележувањето на 776. роденден на Крижевци, делегација од Општина Кочани
Со пригоден настан, Библиотеката „Искра“ го одбележа Светскиот ден на книгата и на
Хоровите на основните училишта „Св. Кирил и Методиј“ и „Никола Карев“ и оркестарот на
В сабота, на 21 април, во 20 ч. во Малата сала на Центарот за култура „Бели мугри“ во Кочани ќе биде отворена изложбата на фотографии „Споменици на Револуцијата“
По повод 19 април, патрониот празник на СОУ „Гошо Викентиев“ - Кочани, денеска во 10 ч. пред бистата
Во вторник, 17 април 2018 година со почеток од 18 часот во НУ Центар за култура „Бели мугри“

ОПШТИ ОДРЕДБИ

Радио Кочани ФМ емитува сопствена програма, која според одредбите од Правилникот за форматите од радио и телевизиските програмски сервиси (застапеност на говорниот дел) спаѓа во редот на говорно-музичко радио со претежно информативен општ формат.