Во организација на Фолклорниот ансамбл „Љупчо Сантов“, 2 до 5 мај во Оризари се одржа шестиот

Христос воскресе, навистина воскресе е поздравот со кој Христијаните во наредните три денови ќе се отпоздравуваат меѓу себе ширејќи ја веста за победата

Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето

Почитувани, Ви го честитам Велигден и да Ви посакам здравје, благодат, љубов, мир и спокој во секој дом.

Денешниот празник е еден од базичните настани за Црквата.

25.4.2019 г. 11 ч. – Положување свежо цвеќе на споменикот на Никола Карев кај с. Тркање

Со читање на светската и на македонската порака, Библиотеката Искра од Кочани го одбележа Светскиот ден на

Денеска, со почеток во 11 ч. во ОУ „Св. Кирил и Методиј“ во Кочани ќе се одржи Регионална ревија на училишни хорови

Денеска по 59 –ти пат беше одбележан патрониот празник на СОУ „Гошо Виќентиев“ од Кочани. На свеченоста

Во рамките на одбележувањето на Светскиот ден на Ромите, 8 Април, денеска во Центарот за култура Бели мугри

Страница 1 од 19

ОПШТИ ОДРЕДБИ

Радио Кочани ФМ емитува сопствена програма, која според одредбите од Правилникот за форматите од радио и телевизиските програмски сервиси (застапеност на говорниот дел) спаѓа во редот на говорно-музичко радио со претежно информативен општ формат.