Почна 56. издание на Драмскиот аматерски фестивал

29 Мај 2019
230 пати

Со пантомима, класична музика, и огномет, љубителите на театарот во Кочани синоќа го проследија отворањето на 56. издание на

Драмскиот аматерски фестивал.
Единствениот фестивал на аматеризмот во нашава држава годинава одбележува 60 години постоење.
– На Драмскиот аматерски фестивал во Кочани поминале над 8 илјади учесници. На оваа сцена биле врвни режисери, актери, театролози, театарски критичари, меѓу кои и доајените на македонскиот театар. Благодарејќи на ДАФ, Кочани изнедри голем број професионални актери и режисери. Доаѓаат и нови што е само дел од потврдата дека во Кочани има амбиент за возобновување на професионалниот театар – рече во обраќањето градоначалникот на Кочани, Николчо Илијев.
Фестивалот го отвори националниот советник за култура во Владата на Република Северна Македонија, Роберт Алаѓозовски.
– Театарот и културата постојат заради вас, граѓаните, тоа што дојдовте во толку голем број покажува дека вие сакате театар, вие сакате култура и тоа е за нас императив. Нашата поддршка и преку Министерството за култура за самиот Фестивал на драмскиот аматеризам ќе продолжи затоа што аматеризмот е основата, јадрото на развој на врвните актери професионалци – рече Алаѓозовски.
Публиката покажа огромен интерес за гостувањето на Театарот „Комедија“ и претставата „Вардарски пастуви“.
ДАФ ќе трае до сабота, 1 јуни кога ќе бидат доделени наградите за најдобрите учесници.

Оценете ја оваа вест
(0 гласови)

ОПШТИ ОДРЕДБИ

Радио Кочани ФМ емитува сопствена програма, која според одредбите од Правилникот за форматите од радио и телевизиските програмски сервиси (застапеност на говорниот дел) спаѓа во редот на говорно-музичко радио со претежно информативен општ формат.