КУЛТУРА

Кромидот најчесто се користи во салата и разни јадења, но честопати се користи и како лек и за некои трикови низ куќата. Кромидот е ефикасен природен лек бидејќи содржи антисептички и антибиотички агенси, што се должи на високата содржина на…
Манифестацијата „Најдоброто од истокот за 2019 година“ која е во организација на Регионалниот центар на новинари „Исток“ во состав на ЗНМ го имаше свое финале синоќа, во величествениот амбиент на најдобриот туристички центар во државата – Аурора на Беровско езеро.…
Со изработка на мурал на фасадата на „Водостопанство“ во Кочани продолжува програмата на 15. издание на АКТО фестивалот за современи уметности, во продукција на организацијата Факултет за работи што не се учат. Автор на муралот е уметникот Ненад Тонкин. Според организаторот…
На меѓународниот фестивал АRT IN EXPERIENCE, кој оваа година поради вонредната состојба се одржа онлајн, од  „ОМУ РИСТО ЈУРУКОВ'“ учество земаа учениците Никола Илиев и Макарија Иванова, класа наст. Марија Лазарова и Маријан Стоименов. И двајцата освоија ПРВА НАГРАДА. Честитки…
Фасцинатната животна сторија за девојката од Кочани која преживеала 29 операции, кога со години се борале со вишокот килограми и потоа тоа искуство во време на пандемија го сподели со жените во нејзината родна Македонија, за тоа како дипломираниот политиколог…
Министерот за локална самоуправа Горан Милевски и градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијевденесканаправија увид во реконструкцијата на
Реконструкцијата на зградата на Мултикултурниот центар е во полн ек. Дел од активностите се одвиваат
В петок, на 22 мај 2020 г., во 10 ч., на споменикот на сесловенските просветители, светите браќа
На VII интернационален пијано натпревар во Смедерево, кој оваа година поради вонредната состојба се одржа онлајн, од нашето училиште учество зема ученичката Макарија Иванова, класа наст. Марија Лазарова и Маријан Стоименов. Во конкуренција со натпреварувачи од Кина, Латвија, Србија, Босна…
Официјално започна реконструкцијата на Кино салата која е во рамките на домот на културата

ОПШТИ ОДРЕДБИ

Радио Кочани ФМ емитува сопствена програма, која според одредбите од Правилникот за форматите од радио и телевизиските програмски сервиси (застапеност на говорниот дел) спаѓа во редот на говорно-музичко радио со претежно информативен општ формат.