ЗАНИМЛИВОСТИ

Најчестите симптоми кои се јавуваат кај метеоропатите се следните: депресија, главоболки и вртоглавици, хипертензија, физичка слабост, влошување на симптомите на веќе постоечките болести, забрзано чукање на срцето, нервоза, чести промени во расположението и тн. Постојат 2 видови метеоропатија: Примарна – или…
Уште од дамнешни времиња човекот својот живот го поминувал на нозе, одмарајќи се само за време на спиењето. Како што интелигенцијата на човекот се развива, тој се повеќе разбира дека немора да работи по цел ден за да преживее. Па…
Магдоносот е вистински извор на здравје која помага при лечењето на воспаленија, потечени нозе, ревматизам, болка во коските, ангина... Во стар Египет магдоносот бил користен и како билка која ги лечи бубрезите. Лимонот пак е уште еден плод кој се карактеризира со…
Денес, е врежано мислењето дека сончевите зраци се многу штетни, па како излагањето на сонце (претераното) предизвикува рак на кожата и влијае врз прерано стареење. Од таа причина, поголемиот број избегнуваат било какво изложување на сонце. Тоа, многу допридонесува на…
Во борбата против Ковид-19 е неопходен функционален имунолошки систем. За таа цел на телото му се потребни витамини и други хранливи материи. И, токму тоа многу луѓе го немаат во доволна мерка. Носење маски, држење отстојание, миење раце - правила…
Мало, слатко, сочно овошје кое во летниот период нè освежува и нè враќа во живот. Потекнува од Кина, од каде и датираат првите податоци за праската – 1000 год пне, каде што дрвото на праската се смета за дрво на…
Пред една недела кај нас и календарски започна летото, а со тоа  температурите  вообичаено се покачени, што е одраз на овој период од годината. Јули месец како и секое лето носи топло време и температури над 30 степени, но според…
# Првите модерни летни Олимписки игри се одржаа во летото 1896 година во Атина, Грција. # Првиот ден од летото е помеѓу 20 и 22 јуни секоја година. Тој се вика летна рамноденица и тој ден варира во зависност од ротацијата на…
Чајот од цвет од липа се користи традиционално како помош при вознемиреност, респираторни инфекции и дигестивни проблеми. И навистина, чајот од липа ќе ви помогне да се опуштите на самиот крај на денот. Овој пијалок делува смирувачки на нервниот систем…
Малините се корисна намирница и за здравје и за убавина. Имаат многу влакна, имаат витамини А и Ц, фосфор и калциум, магнезиум и цинк, како и фолна киселина. Корисни се и за трудници. Супер се при проблем со опстипација, за…