ЗАНИМЛИВОСТИ

Во летниот период не е невообчаено да забележите отекување на зглобовите. Затоа преземете превентивни мерки и направете лек кој ќе ве спаси од оваа мака. Состојки: 1 рака суво лисје од коприва 1 рака сув магдонос 1 литар лозова ракија…
Аронијата (Aronia melanocarоa), претставува грмушка која расте до 2 метра во висина. Нејзините плодови се ситни, мали, темносини бобинки, собрани во гроздови од по 10 – 15 бобинки. Наликува на боровница. Потекнува од Северна Америка, од каде што дошла во…
Денес отец Димитар Арсовски објави радосна вест: “Со посебна радост Ве известуваме дека во недела (16.08.2020) во 08.00 часот во храмот „Св. Вмч. Георгиј“ во Кочани ќе имаме особена чест да ни пристигне копија од чудотворната икона Пресвета Богородица Вратарка…
Брусницата (Vacciunium macrocarpon) претставува скапоцено и вкусно овошје, по потекло  од Северна Америка, а успешно се одгледува и расте и на нашите простори, каде е сè почеста на пазарите и на полиците на продавниците. Во последно време, сèповеќе се истакнува нејзината лековита…
– Утрово за првпат во светот е регистрирана вакцина против корона вирусот, изјави Путин на средбата со членовите на Владата. Рускиот претседател изрази надеж дека со време ќе се појават повеќе вакцини против опасната зараза.
Дињата е одличен извор на растителни влакна, А, Ц, Б6 витамини и фолна киселина, како и калиум. Какви придобивки има ова вкусно овошје за вашето здравје? Го хидрира телото Со оглед на тоа дека 90% од составот на дињата се вода,…
Урми (Phoenix dactylifera) претставуваат слатко овошје кои во изгледот се слични на маслинките (имаат плод и семка). Растат собрани во гроздови, на палми, лесно се берат, чуваат и транспортираат и се многу важен дел од животот и историјата на Арапските…
Во текот на летните денови ништо не може да нѐ освежи и да ни ги надокнади изгубените течности како парче сочна лубеница. Затоа, искористете го летниот период за почесто да ја конзумирате лубениицата. Таа ќе ви помогне да го исчистите…
Не можете да заспиете? Се будите секое утро ненаспани и изморени? Овој рецепт е вистинското решение за вас! Доколку патите од несоница, тогаш дефинитивно треба да го испробате овој народен, природен лек на база на млеко и мед, кој проверено…
Коренот од куркума е неизбежен ден во јужноазискиот и индискиот кулинарен свет, со својата живописна златна боја и богат вкус како клучна компонента во многу јадења. Но, тоа е повеќе од само интересен и силен вкус. Турмерик, или куркумин исто…