ЗАНИМЛИВОСТИ

Грозјето е многу вкусно и здраво овошје. Тоа не само што освежува, туку се користи и како природен лек за чистење на крвта, за регулирање на варењето на храната, за отстранување на масните наслаги од телото, за лекување на воспалителни…
Кај многу народи токму калинката се сметала за симбол на плодност и домашна среќа. Древните Египјани биле погребувани со ова овошје бидејќи верувале дека таа симболизира надеж и нов живот, а на многу стари икони се забележува како Девица Марија…
Сите знаеме дека ако сакаме да ја превенираме болеста и да се одбраниме од вируси и бактерии, треба да го подобриме имуниот систем. Тешко е да се набројат сите намирници што се корисни за целокупното здравје, но следните девет, карактеристични…
  Целерот (Apium graveolens) е растение кое многу наликува на магдоносот со таа разлика што растението на целерот расте повисоко, листовите му се поголеми и може да формира топчест корен. Корисните состојки се присутни во сите делови на растението, како во…
Преображението Господово е еден од осумте големи празници, кога и планината и водата почнуваат да се преобразуваат во зори, најавувајќи ја претстојната есен. На Преображение, листот во планината и каменот во водата се преобразуваат, листовите почнуваат да жолтеат и да паѓаат,…
Јаболковиот оцет е богат со многу витамини и минерали, односно А, Б, Ц, флуор, фосфор, калциум, магнезиум, натриум и железо и содржи 13 есенцијални аминокиселини и ензими. Јаболкото како главна состојќа има многу високи нутритивни својства, содржи бројни витамини и…
Во летниот период не е невообчаено да забележите отекување на зглобовите. Затоа преземете превентивни мерки и направете лек кој ќе ве спаси од оваа мака. Состојки: 1 рака суво лисје од коприва 1 рака сув магдонос 1 литар лозова ракија…
Аронијата (Aronia melanocarоa), претставува грмушка која расте до 2 метра во висина. Нејзините плодови се ситни, мали, темносини бобинки, собрани во гроздови од по 10 – 15 бобинки. Наликува на боровница. Потекнува од Северна Америка, од каде што дошла во…
Денес отец Димитар Арсовски објави радосна вест: “Со посебна радост Ве известуваме дека во недела (16.08.2020) во 08.00 часот во храмот „Св. Вмч. Георгиј“ во Кочани ќе имаме особена чест да ни пристигне копија од чудотворната икона Пресвета Богородица Вратарка…
Брусницата (Vacciunium macrocarpon) претставува скапоцено и вкусно овошје, по потекло  од Северна Америка, а успешно се одгледува и расте и на нашите простори, каде е сè почеста на пазарите и на полиците на продавниците. Во последно време, сèповеќе се истакнува нејзината лековита…