ЗАНИМЛИВОСТИ

За крмусот многу малку се пишува, бидејќи е декларирана како отровна билка. Меѓутоа, доколку се подготви на соодветен начин со ферментација, во вид на тинктура или термички се обработи, во многу мали и строго регулирани дози, може да претставува извонреден…
Ѓумбирот е светол корен со горчлив вкус кој содржи низа хранливи состојки. Често се конзумира како чај, во кој може да се додаде мед или лимон, а сето тоа за подобрување на вкусот. Предностите на чајот од ѓумбир се бројни…
Летното сметање на времето во 2020 година се завршува на 25 октомври во 3 часот, така што со поместување за еден час наназад времето во 3 часот се смета како 2 часот. Одлуката за денот и моментот на воведувањето и…
Одговори на најчесто поставуваните прашања поврзани за клима уреди со инвертер технологија   Што е тоа инвертер технологија и кога да ја одберете? инвертерот има регулација на бројот на вртежи на компресорот со што се постигнува максимална сила и низок…
Според своите нутритивни вредности киселите краставички содржат голема количина на вода, протеини, влакна и многу малку масти.   Содржат витамин C, B6, B12, рибофлавини, ниацин и тиамин. Токму поради своите нутритивни вредности краставичките се одлична намирница за одржување на здравјето.…
Попладне во 15.30 часот на северната хемисфера по средноевропско време пристигнува есента. Есента ќе трае 91 ден и ќе заврши на 21 декември кога ќе настапи зимата. На првиот ден од есента синоптичарите најавуваат сончево време со мала до умерена…
1.Вервериците несвесно садат стотици нови стебла секоја година. Тие често кријат ореви и семе во земјата, а потоа забораваат каде ја оставиле резервната храна.  2. Машките пингвини им поклонуваат на своите женки најубави каменчиња како знак за нивната љубов. 3.…
Идеален е за зајакнување на имунитетот, но и за чистење на бронхиите и белите дробови… Нането е најпознатата лековита билка која расте на нашите простори, а која се користи за лекување на органите за дишење и варење. Питомото нане кое се одгледува и…
Смоквата е рајското овошје кое дава сила, го одржува здравјето и ги брише борите. Растение кое многу дава а малку му треба, само сиромашна земја и по некоја капка вода. Смоквата е овошје кое вреди да се пофали и за своите…
Припаѓа на семејството на растенија за ноќна сенка, има горчлив вкус и сунѓереста текстура. Најпопуларниот е долгнавестиот модар патлиџан, кој може да се препознае по карактеристичната виолетова боја. Во Индија, од каде потекнува, се консумира веќе 3.000 години, а по…