ЗАНИМЛИВОСТИ

Многу од состојките кои ги содржи калинката се неверојатно корисни за нашето здравје. Една калинка може да содржи до 800 семки, а тие се побогати со антиоксиданти дури и од црното вино и зелениот чај, а богати се со витамин…
Ако немате домашни миленичиња, бидејќи се плашите од бактерии и се згрозувате од влакна и „валканост“, можеби овој текст ќе ве натера да се премислите. Живеењето со куче или мачка во домот, всушност, навистина може да биде лек за целото…
Овој лек има силна антивирусна и антигабична формула, ја зголемува циркулацијата на крвта и лимфата во сите делови на телото. Одличен е и против кандида.Тајната е во моќната комбинација на квалитетни природни и свежи состојки. Формулата потекнува од средновековна Европа…
Можеби мислите дека оревите се само состојка на колачи, но тие се идеална ужинка или додаток на салати, варен зеленчук и хумус. Покрај тоа што се вкусни, тие се полни со хранливи материи, па затоа и се исплати да ги додадете…
Државна лотарија продолжува да ниже среќни приказни кои ги раскажуваат нашите најсреќни добитници
Планинскиот чај е повеќегодишно лековито растение со исправено четириаголно стебло, кое е слабо разгрането и високо до 60 см. Листовите се наспратни и долгунести, на врвот остри и со линеарни жили. Цветовите имаат жолта боја и се збиени на врвот…
Лимонот е оптимален извор на витамин Ц. Овој витамин е важен за производство на колаген и ја помага апсорбцијата на железо од храната.Доволниот внес на витамин Ц спречува создавање на камен во жолчката, а ефикасно се бори против настинките и…
Колку повеќе темни дамки има бананата на себе, толку е позрела, а таквите банани се најздрави за подобрување на имунитетот, бидејќи содржат TNF (Tumor Necrosis Factor), супстанца која се бори против абнормалните клетки. Јапонските научници открија дека TNF од бананите…
Што се’ може да лекува дуњата – рецептите се најдолу во текстот. -Лековити се и плодовите и листовите и семето, а посебно сокот и сирупот. Благодарение на танинот и слузта Што се’ може да лекува дуњата – рецептите се најдолу…
Според Светската здравствена организација, повеќе од 90 проценти од светската популација живее во области каде загадувањето на воздухот ги надминува границите. Научниците веќе долго време се сомневаат дека PM 2.5 (ситни честички во воздухот) предизвикуваат епигенетски промени во нашите клетки…