ЗАНИМЛИВОСТИ

Урми (Phoenix dactylifera) претставуваат слатко овошје кои во изгледот се слични на маслинките (имаат плод и семка). Растат собрани во гроздови, на палми, лесно се берат, чуваат и транспортираат и се многу важен дел од животот и историјата на Арапските…
Во текот на летните денови ништо не може да нѐ освежи и да ни ги надокнади изгубените течности како парче сочна лубеница. Затоа, искористете го летниот период за почесто да ја конзумирате лубениицата. Таа ќе ви помогне да го исчистите…
Не можете да заспиете? Се будите секое утро ненаспани и изморени? Овој рецепт е вистинското решение за вас! Доколку патите од несоница, тогаш дефинитивно треба да го испробате овој народен, природен лек на база на млеко и мед, кој проверено…
Коренот од куркума е неизбежен ден во јужноазискиот и индискиот кулинарен свет, со својата живописна златна боја и богат вкус како клучна компонента во многу јадења. Но, тоа е повеќе од само интересен и силен вкус. Турмерик, или куркумин исто…
Најчестите симптоми кои се јавуваат кај метеоропатите се следните: депресија, главоболки и вртоглавици, хипертензија, физичка слабост, влошување на симптомите на веќе постоечките болести, забрзано чукање на срцето, нервоза, чести промени во расположението и тн. Постојат 2 видови метеоропатија: Примарна – или…
Уште од дамнешни времиња човекот својот живот го поминувал на нозе, одмарајќи се само за време на спиењето. Како што интелигенцијата на човекот се развива, тој се повеќе разбира дека немора да работи по цел ден за да преживее. Па…
Магдоносот е вистински извор на здравје која помага при лечењето на воспаленија, потечени нозе, ревматизам, болка во коските, ангина... Во стар Египет магдоносот бил користен и како билка која ги лечи бубрезите. Лимонот пак е уште еден плод кој се карактеризира со…
Денес, е врежано мислењето дека сончевите зраци се многу штетни, па како излагањето на сонце (претераното) предизвикува рак на кожата и влијае врз прерано стареење. Од таа причина, поголемиот број избегнуваат било какво изложување на сонце. Тоа, многу допридонесува на…
Во борбата против Ковид-19 е неопходен функционален имунолошки систем. За таа цел на телото му се потребни витамини и други хранливи материи. И, токму тоа многу луѓе го немаат во доволна мерка. Носење маски, држење отстојание, миење раце - правила…
Мало, слатко, сочно овошје кое во летниот период нè освежува и нè враќа во живот. Потекнува од Кина, од каде и датираат првите податоци за праската – 1000 год пне, каде што дрвото на праската се смета за дрво на…

ОПШТИ ОДРЕДБИ

Радио Кочани ФМ емитува сопствена програма, која според одредбите од Правилникот за форматите од радио и телевизиските програмски сервиси (застапеност на говорниот дел) спаѓа во редот на говорно-музичко радио со претежно информативен општ формат.