ЕКОНОМИЈА

Веднаш да се донесе петтиот пакет на мерки, со кои ќе се субвенционираат платите на вработените, но и ќе се зачуваат работните места до јуни, апелираат работодавците од текстилниот сектор и Граѓанската организација „Гласен Текстилец”. Кирил Нашков претставник на штипските…
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,13 % во однос на Одлуката од 8.3.2021 година. „Минатата недела цените на двата референтни типа нафта, Брент и…
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска информираше дека полициските службеници добиле бонус плата. „Денеска е исплатена бонус плата за 2018 година, право кое го оствариле 1881 вработен во МВР. Вкупно се платени 50.736.213 денари, а поединечен износ на бонусот…
Екипите на ЕЛЕКТРОДИСТРИБУЦИЈА ќе работат на реконструкција и модeрнизирање на дистрибутивната
За денар до денар и половина се зголемуваат цените на нафтените деривати од ноќеска на полноќ, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на „еуросупер БС -95“  од полноќ ќе изнесува 65,50 денари за литар, „еуросупер БС-98“ ќе се…
Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика, од ноќеска малопродажните цени на бензините Еуросупер бс-95 и Еуросупер бс-98 се зголемуваат за 1,00 денар. Со тоа малопродажната цена на Еуросупер бс-95 изнесува 64,50 ден/лит, додека цената на Еуросупер бс-98 изнесува 66,00…
Жири-комисијата за наградата Роман на годината за 2020 година што ја доделува Фондацијата за
Малопродажните цени на евродизелот и на екстра лесното масло за домаќинство се зголемуваат за 1,50 денари и од вечер на полноќ ќе изнесуваат 54,50 денари за литар, односно 43,50 денари за литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги.…
Во однос на минато неделната одлука, малопродажната цена на горивата се корегира и тоа нагоре. Така, на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува цената за 1,50 денар/литар, и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 62,50 ден/лит,…