ЕКОНОМИЈА

Македонскиот амбасадор во Тирана, Данчо Марковски, денеска во јапонската амбасада во Тирана оствари средба со неговиот колега Такада Мицујуки. На средбата е разговарано за повеќе прашања од интерес на двете земји и народи, но, посебно се разменети мислења околу кочанскиот…
Над 6 000 текстилни работници во земјава минатата недела се испратени дома, на колективен одмор, кој ќе им трае две недели. Бизнис секторот оваа одлука, која силно одекна во текстилните градови Штип, Прилеп и Кочани ја образложија, со тоа дека…
Граѓани, компании и институции од пријавени штети лани наплатиле 4 милијарди денари (65,1 милиони евра) што
„Животот станува се поскап. А она што го забележуваат граѓаните го регистрира и Заводот за статистика. Во март годинава споредбено со истиот месец лани трошоците на живот се зголемени а пораст се забележува и кај цените на мало.“ Се стега…
За три дена по вторпат има промена на цената на горивата. Одлуката доаѓа откако Собранието на РСМ ги изгласа измените на Законот за акцизите. РКЕ практично изврши усогласување на Одлуката со Законот што е на сила и сега малопродажната цена…
Општина Виница продолжува со реализација на крупни капитални проекти. Се работи за изградба на нов
 Горивата од полноќ поевтинуваат до денар и пол, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Еуросупер БС-95, Еуросупер БС-98 и Екстра лесното масло за домаќинство се намалуваат за еден денар, а дизелот за денар и пол. Согласно оваа нова одлука на…
Граѓаните се жалат дека цените растат секојдневно, а тоа најмногу се забележува кај зејтинот. Велат 500 евра не го „крпат“ месецот. Производителите на маслото за јадење велат дека растот на цената бил неизбежен, бидејќи цените на светските берзи во последниве…
Падна договор меѓу власта и опозицијата. На 36. собраниска седница беше усвоена потребата од носење на законите од петтиот сет на економски мерки. Власта и опозицијата заедно ја  изгласаа потребата од трите предлог закони за финансиска поддршка на физички лица кои…
Во изминатиот период сме во интензивна комуникација со Центар за развој на источно плански регион и