ЕКОНОМИЈА

Македонска Каменица, 17.06.2021 – Рудник САСА, преку новоформираната Фондација за поддршка на одржливиот развој, ја потврди својата намера да продолжи годишно да вложува повеќе од 300.000 долари во различни области значајни за животот и просперитетот на луѓето и локалната заедница.…
Министерството за внатрешни  работи  ги  известува државјаните дека согласно Законот за изменување и дополнување на Законот за патните исправи на државјаните на  Македонија објавен во „Службен весник на Република Северна Македонија“ бр. 122/2021 на 03.06.2021 кој стапи на сила на…
Македонија и Романија имаат одлична економска соработка.
За половина денар се зголемува цената на Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98, а за еден денар на дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Според тоа, Еуросупер БС-95 во следните седум дена ќе се…
Македонска Каменица, 12.06.2021 – Со признанија за сегашни и поранешни вработени, како и за партнерите на локално и национално ниво кои дадоа значаен придонес за успехот на компанијата во изминатиот период, САСА денеска ја одбележа 15-годишнината од рестартирањето на рудникот.…
Стратешката определба на Мебел-Ви да ги следи најдобрите светски практики во производството на мебел,
Цените на горивата од полноќ се зголемуваат за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 68 денари за литар, а ЕУРОСУПЕР БС – 98 ќе се точи по цена од 70 денари за…
Караванот на промоции на економска понуда кој економските промотори од земјава во светот го извршуваат
На седницата на Советот за развој на Источно планскиот регион што се одржа во Штип утврдени се неколку
Се поизвесно е оти граѓаните од први август ќе плаќаат повисоки сметки за струја. Ако Регулаторна ги прифати барањата на енергетските компании центата на сметка за струја би се зголемила за 5 отсто, односно на сметките од 1 000 денари…