ЕКОНОМИЈА

Новиот информациски систем ќе овозможи целосна дигитализиција на сите регистри како и процесите за прибирање, систематизација и обработка на податоци.
РКЕ пред само неколку моменти ги објави новите – пониски – цени на горивата. Во согласност со методологијата која се користи за формирање на цените на нафтените деривати, максималните малопродажни цени се намалуваат во просек за 2.22%. Цените на ЕУРОСУПЕР-95…
Платежната агенција соопшти дека од утре – понеделник почнуваат ИПАРД инфо деновите посветени на мерката 7: „Диверзификација на фарми и развој на мали бизниси“ Предвидено е ИПАРД инфо деновите да се одржат во поголем број населени места, а првите се…
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,04% во однос на Одлуката од 12.7.2021 година. Овој раст на цени на светските берзи го достигна…

Поскапува бензинот...

12 Јул 2021
234 пати
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,28 % во однос на Одлуката од 05.07.2021 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР…
Малопродажните цени на бензините и на Екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ се зголемуваат за половина денар по литар, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување…
Зголемувањето на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,91 процент.   Цените на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од ноќеска на полноќ се зголемуваат за 1,50 денари, за денар поскапува ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), а екстра лесното масло…
Градоначалникот на Општина Виница – Ивица Димитров го потпиша договорот за изградба на затворен градски
      ПОСКАПУВАЊЕ ОД НОЌЕСКА ПО ПОЛНОЌ       Бензинот од 98 октани од ноќеска на полоќ ќе се продава за 71,5 денари за литар, а бензинот од 95 октани за 69,5 денари. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР…
Граѓаните да бидат внимателни со користењето на интернет од први јули во земјите од регионот. Иако од тој ден цените во роаминг ќе се тарифираат исто како да сме дома, сепак надлежните предупредуваат дека со користењето интернет не треба да…