ЕКОНОМИЈА

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина до еден денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 отсто. Малопродажните цени на бензините…
Македонска Каменица, 31.08.2021 – И покрај сите предизвици и ограничувања предизвикани од Ковид-19 пандемијата, Рудник САСА и оваа година на соодветен начин го одбележа 28. Август - Денот на рударите. По повод празникот, сите 705 вработени во САСА добија парични…
Од полноќ се зголемуваат цените на нафтените деривати од половина до еден денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. За половина денар поскапува Еуросупер БС-95, а за еден денар Еуросупер БС-98 и дизелот. Според тоа, новата цена на Еуросупер БС-95…
Компаниите за неживотно осигурување во првото полугодие годинава исплатиле 5,2 милиони евра повеќе
Сојузот на стопански комори на Македонија препознавајќи ја сериозноста на епидемиолошката состојба во земјава предупредува дека со новите мерки за заштита од
Рудникот за олово и цинк САСА, преку својата Фондација за поддршка на одржливиот развој се обврза да обезбеди
Од денеска е потребен сертификат за вакцинација или прележан ковид-19 за влез во ресторани, концерти или
Од 2.500 до 30.000 евра ќе се движат казните за угостителските објекти во кои ќе бидат затекнати невакцинирани гости. Според директорката на Државниот пазарен
Природата што не опкружува, која ни дава се што имаме многу често ја потценуваме, а таа во различни форми
Бензините и дизелот од полноќ поевтинуваат за денар, а екстра лесното масло за домаќинствата за 1,5 денари, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика