ЕКОНОМИЈА

Тоше Јорданов, регистриран земјоделски производител од Кочани ја доби годинашнава Награда за најуспешен земјоделец, во паричен износ од 60 илјади денари.
Градот и мразот се најизразени ризици во земјоделското осигурување. Во првите шест месеци годинава над 70
На 27 септември (понеделник) во периодот од 9 до 14, 30 часот маалото Тасковци во Кочани ќе биде без напојување
Асоцијацијата на земјоделци на Македонија не се согласува и остро реагира на најавата за зголемување на цената на лебот и на белите печива. Како што вели претседателот на Асоцијацијата, Перо Стојкоски нереално е барањето на млинарите да се зголеми цената…
Случајот со текстилните работничките од поранешната штипска конфекција „Алкон Текс“ стигна и до меѓународната кампања „Чиста облека“. Откако стечајот им заврши во рок од неколку минути, а бидејќи нивната фирма, во која што шиеја остана без имот, никогаш не можат…

ПОСКАПУВА БЕНЗИНОТ...

13 Сеп 2021
612 пати
Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар по литар, а цената на дизел горивата останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката  се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во…
Ќе скокнат цените на лебот и маслото за јадење. Граѓаните ќе се соочат со нови поскапувања. Сега има драстично зголемување на цените на пченицата на светските берзи. Цените на сончогледот на светските берзи исто така брзо растат и од компаниите…
Ризикот од присуството на етилен оксид во производот е оценет како сериозен. Поради присуство на етилен оксид во пијалакот во Хрватска се повлечени два пијалака од брендот „Јана“. Хрватските медиуми информраат дека се работи за пијалакот Јана витамин хепи со портокал – Jana Vitamin…
 Зголемени се трошоците за живот во Македонија. Поскапеле месото, зеленчукот, лебот.  Трошоците на животот во август годинава се за 0,6 отсто повисоки во однос на јули 2021, а цените на мало скокнале за 0,4 проценти. Споредено со август 2020 година,…
Новите рестриктивни мерки го намалија прометот во угостителската индустрија за околу 70 отсто, но удрија и по месарниците кои подготвуваат месо за рестораните и кафеаните. Месарниците се жалат дека прометот им е многу опаднат не само поради намалената куповната моќ…