ЕКОНОМИЈА

Најголемата корпоративна полиса издадена во земјава покрива максимална штета до износ од 1,26 милијарди
Има првичен договор да бидат исплатени основните субвенции, плус да се обезбедат по 18 илјади денари за хектар. На оризопроизводителите од Кочанско ќе им бидат исплатени редовните субвенции, а ќе добијат и дополнителна интервентна финансиска поддршка по засеана единица површина.…
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 3,41 %, односно од 2 до 2,5 денари.   Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98…
На стартот на годинашната жетва, оризопрпизводителите од Кочанско најавија дека ќе стапат во генерален штрајк
Развој на рударскиот сектор согласно највисоките принципи за заштита на животната средина,
Дали сте размислувале за тоа колку автомобилите поскапеле во последните 18 години? Експертите го проучувале развојот на цените на каталози од 2002 до 2020 година во два популарни сегменти – мали и компактни возила на четири тркала. Просечните цени на…
Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) Марко Бислимоски вели дека не гледа причина за поскапување на електричната енергија за домаќинствата иако цената на светските берзи се зголеми на 140 до 150 евра за мегават час и…
Компанијата Винербергер во Македонија ја претставува својата ангажираност за зачувување на
Малопродажните цени на бензините еуросупер 95 и еуросупер 98 се зголемуваат за 1,5 денар, додека на еуродизелот за два денара, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од утре по полноќ, литар еуросупер 95 ќе чини 73,50 денари, еуросупер 98 ќе…
Драстично поскапување на храната, во некои сектори и 40 – 50 отсто, најавуваат преработувачите. Тие бараат итна средба со вицепремиерот Фатмир Битиќи за изнаоѓање соодветни решенија кои би го ублажиле ударот од ценовниот шок врз потрошувачите. Како што беше речено…