ЕКОНОМИЈА

Бензините и дизелот поевтинија за половина денар, а екстра лесното масло за домаќинствата за денар.
Дури во вторник Владата ќе одлучи со колку пари ќе им се помогне на енергетските компании за да ги покријат трошоците за набавка на струја, кога се очекува да биде прогласена кризна состојба. Во моментов има на располагање 100 милиони…
Во Зрновци во организација на Здружението за рурален развој Јавор беше организирана работилница како
Нов скок на бензините бележи новиот ценовник на РКЕ. Од друга страна дизелот поевтини.
Пчеларите да ги отвораат своите пчеларници за потрошувачите, да им покажат како работат, да бидат транспарентни, а купувачите да не се лажат дека можат да препознаат вистински мед како што пишува на интернет. Преку 15 изложувачи од земјава учествуваат на…
Во текот на 2022 година на трпезата ќе имаме поскапи зеленчук и овошје за разлика од оваа година. Ова станува сѐ поизвесно. Поради  климатските промени, поскапувањето на горивата, и општо поради зголемувањето на цените на храната, идната година ќе плаќаме…
Бран отпушатања и затворање на фабриките ако минималецот се зголеми на 18.000 денари. Од тексилната индустија , каде најчесто се исплаќаат мининимални плати, велат дека сега не е момент за покачување. И порачаа на Владата да не брза со ваквата…
Утре, 23 октомври (сабота), Амфенол Технолоџи Македонија го слави својот 8 - ми роденден.
Користејќи ги услугите на посредниците во осигурување (осигурителни брокерски друштва, друштва за
Водејќи се од своите компаниски вредности за општествена одговорност и грижа за идните генерации, ИутеКредит Македонија во соработка со