Дизелот поскапува за 3, бензинот за половина денар!

07 Апр 2021
608 пати

За три дена по вторпат има промена на цената на горивата. Одлуката доаѓа откако Собранието на РСМ ги изгласа измените на Законот за акцизите. РКЕ практично изврши усогласување на Одлуката со Законот што е на сила и сега малопродажната цена на екстра лесното масло за горење е изедначена со дизел горивото. Цените на нафтените деривати се прилагодени согласно новите износи на акцизите

Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 од вечерва на полноќ се зголемуваат за 0,50 денари за литар, додека цената на Еуродизелот се зголемува за 3 денари за литар, соопшти доцна попладнево Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ).

Оценете ја оваа вест
(0 гласови)