Бензините од ноќеска поскапуваат, додека дизелот се намалува...

21 Дек 2020
214 пати

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) донесе одлука за зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,34 отсто, така што од ноќеска бензините од поскапуваат за половина денар по литар, а цената на дизел горивата се намалува за половина денар.

Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 60,5, а на ЕУРОСУПЕР БС-98 62,5 денари за литар. Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе изнесуваат по 53 денари за литар.

Овие цени ќе траат до следниот понеделник.

Оценете ја оваа вест
(0 гласови)