ЕКОНОМИЈА

ПОСКАПУВА БЕНЗИНОТ...

13 Сеп 2021
532 пати
Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар по литар, а цената на дизел горивата останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката  се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во…
Ќе скокнат цените на лебот и маслото за јадење. Граѓаните ќе се соочат со нови поскапувања. Сега има драстично зголемување на цените на пченицата на светските берзи. Цените на сончогледот на светските берзи исто така брзо растат и од компаниите…
Ризикот од присуството на етилен оксид во производот е оценет како сериозен. Поради присуство на етилен оксид во пијалакот во Хрватска се повлечени два пијалака од брендот „Јана“. Хрватските медиуми информраат дека се работи за пијалакот Јана витамин хепи со портокал – Jana Vitamin…
 Зголемени се трошоците за живот во Македонија. Поскапеле месото, зеленчукот, лебот.  Трошоците на животот во август годинава се за 0,6 отсто повисоки во однос на јули 2021, а цените на мало скокнале за 0,4 проценти. Споредено со август 2020 година,…
Новите рестриктивни мерки го намалија прометот во угостителската индустрија за околу 70 отсто, но удрија и по месарниците кои подготвуваат месо за рестораните и кафеаните. Месарниците се жалат дека прометот им е многу опаднат не само поради намалената куповната моќ…
Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина до еден денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 отсто. Малопродажните цени на бензините…
Македонска Каменица, 31.08.2021 – И покрај сите предизвици и ограничувања предизвикани од Ковид-19 пандемијата, Рудник САСА и оваа година на соодветен начин го одбележа 28. Август - Денот на рударите. По повод празникот, сите 705 вработени во САСА добија парични…
Од полноќ се зголемуваат цените на нафтените деривати од половина до еден денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. За половина денар поскапува Еуросупер БС-95, а за еден денар Еуросупер БС-98 и дизелот. Според тоа, новата цена на Еуросупер БС-95…
Компаниите за неживотно осигурување во првото полугодие годинава исплатиле 5,2 милиони евра повеќе
Сојузот на стопански комори на Македонија препознавајќи ја сериозноста на епидемиолошката состојба во земјава предупредува дека со новите мерки за заштита од